Perjantaina 20.11. klo 17 lähti sinnikäs larulaispoppoo kohti Kouvolaa ensimmäiseen Nordea-turnaukseensa. Koko viikko saatiin jännittää, saadaanko ylipäätänsä joukkue kasaan useiden sairastapauksien johdosta. Rosteri onnistuttiin kuitenkin lopulta saamaan rimaa hipoen seitsemän pelaajan ollessa jollain lailla pelikunnossa. Hyvä näin, jokaiselle tiedossa rutkasti peliminuutteja.
Mukana B-tyttöjen sarjassa oli 11 joukkuetta, jotka jaettiin kolmeen alkulohkoon: A:ssa ja B:ssä neljä, sekä C:ssä kolme joukkuetta. ToPoLa "arvottiin" B-ryhmään, johon mukaan tuli EBT-95, Korson Kunto (KorsKu) ja Vimpelin Veto (ViVe).
Ensimmäinen peli käytiin perjantai-iltana kahdeksalta EBT:tä vastaan. Peli oli melkoisen jännittynyttä sohlaamista ja alkujännityksen kangertelemaa, mutta kuitenkin Touhun selvää hallintaa. Ilman suurempia ongelmia voitto kotiin 45-6. Peliaika turnauksessa muuten 4x6 minuuttia tehokasta peliaikaa.
Toinen peli lauantaina klo 12 käytiin KorsKua vastaan. Tiedossa oli huomattavasti vaikeampi vastus. Tässä pelissä oltiin kuitenkin hereillä alusta asti ja puolustuskin maittoi. Puoliajalla johto oli jo 32-12, eikä voittajasta varsinaista epäselvyyttä. Tämä oli yksi kauden parhaista puoliajoista ainakin. Toinen jakso oli sitten enemmän tai vähemmän pelailua, vaikkei missään vaiheessa vastustaja luovuttanut, eikä Touhukaan löysäillyt. Loppunumerot 48-23 varmisti paikan ylempiin jatkopeleihin.
Lauantaina klo 18 pelissä oli panoksena lohkovoitto ja vastuksena seuraavaksi ehkä hieman kevyempi joukkue puolivälierissä. ViVe aloitti vahvasti ja hallitsi ensimmäistä jaksoa lievästi ihmeen tahmeasti pelanneesta larulaisryhmästä. Tilanne tauolla 12-18 Vimpeliläisille. Vaikea sanoa, mistä johtui, mutta joukkue oli selvästi ryytynyt, eivätkä pelaajatkaan sitä peitelleet. Kolmas neljännes oli taas selvästi pirteämpää toimintaa, ja hyvän puolustuksen kautta homma hoidettiin 8-2 ja tilanne viimeiselle neljännekselle lähdettäessä tasan 20-20. Neljännen alussa vaparit sisään ja ekan kerran johto koko pelissä. Mitä sitten tapahtui? Bensa loppui ja erän loppu Pohjanmaalle 13-0 ja koko peli 33-22.
Sunnuntaiaamuna yhdeksältä eilistä tappiota ei jääty murehtimaan, vaan lähdettiin tosissaan haastamaan ehkä jonkinmoinen ennakkosuosikki HNMKY. Alku olikin mainio, ja liikettä löytyi molemmissa päissä kenttää. Hieno puoliaika toi mukanaan 25-14 johdon. Homma oli kuitenkin täysin kesken ja kapealla rotaatiolla pelannut Touhu alkoi kärsiä virheongelmista. Kolmannen neljänneksen loppupuolella mainiosti taistellut Anna Huotari sai viidennen virheensä ja Namika tuli jo kolmen pisteen päähän. Viimeinen erä oli hurjaa taistelua puolin toisin ja erän loppupuolella tärkeä korinalusjyrä Taru Mansikka sai virhetilinsä täyteen. Vaihtopelaajia ei siis enää ollut ja peli aaltoili muutaman pinnan sisällä puoleen ja toiseen. 18 sekuntia jäljellä vieraiden johtaessa pisteellä sai jokapaikanhöylä Isabella Kartila vapaaheitot: eka ohi, mutta toka sisään ja tilanne tasan. Mikäli nyt oikein muistan, onnistuivat molemmat joukkueet tyrimään pallon vielä kertaalleen vastustajalle kovassa painetilanteessa. Namika pääsi yrittämään vielä Buzzerbeateria (summerin soidessa) puolesta kentästä, mutta takarautaan kilahti. Edessä kolmen minuutin jatkoaika, jossa korinteko oli molemmille vaikeaa. Vastustajan vapaaheitot upposivat terävämmin (Touhulla 0/6!), jonka avulla vieraat veivät jatkoerän 3-0 ja koko pelin 39-36. Katkera tappio, mutta hieno taistelu, joka varmasti antoi uskoa tulevaan. Samainen HNMKY tulee muuten tulevana sunnuntaina 29.11. klo 12.20 Lykille vierailemaan etelän ykkösdivarin vikassa kotipelissämme. Namika on voittanut alueella kaikki viisi peliään Touhun ollessa voittosuhteessa 2-2.
Outo peliformaatti päästi A-lohkon joukkueet suoraan välieriin, jossa Namika meni helposti finaaliin Hongan haastajajoukkuetta vastaan. Vimpeli taas voitti puolivälierissä Pelikarhut ja eteni välieriin Kouvoja vastaan, jonka se kuitenkin hävisi kuudella pisteellä. Kouvot voitti finaalissa Namikan ja Vimpeli pronssipelin. ToPoLa sai sijoista 5-6 kamppaillessaan vastaansa Roope Mäkelän luotsaaman Pelikarhut. Hyvin olivat tytöt toipuneet henkisesti ja fyysisesti raskaasta aamupelistä. Itse peli ei hienouksia tarjonnut ja kyllä se väsymyskin painoi. Viimeistely oli vaatimatonta, mutta se puolustus toimi. Erikoisia eränumeroita Touhu ensinmainittuna: 12-3, 0-5, 10-0 ja 5-7 = 27-15 voitto kotiin. Turnauksessa olivat mukana edellä mainitut Taru Mansikka, Anna Huotari, Isabella Kartila, kova korinalustaistelija Peppiina Pällijeff, vikkelä ja pallovarma Emilia Jaakkola, sekä oivasti väläytelleet Siiri Kinnunen ja Kitty Kaarnakari.
Turnaus oli hyvin järjestetty ja oheistoimintaakin oli: tytöt mm. kisadiskossa ja senioriosasto mm. karaokebaarissa vetämässä biisejä. Don Kontion ja allekirjoittaneen duona vetämä "Teuvo, maanteiden kuningas" ei jäänyt klassikoiden joukkoon, vaikka yritystä oli. Kiitokset mukana olleille innokkaille vanhemmille, pelaajille, sekä Sonjalle ja Klasulle hauskasta reissusta.
- Tero Hänninen



