ToPoLa

 
  • Suurenna fontin kokoa
  • Fontin oletuskoko
  • Pienennä fontin kokoa
Home Uutiset

Uutiset

Ylösheitto 2010

ToPoLan perinteiset kauden avajaisbileet "Ylösheitto 2010" pidetään lauantaina 4.9. klo 20 alkaen ravintolassa Aasialainen Wok (ent. C.W. Gylden) osoitteessa Gyldenintie 2.

yh_small_2010.jpg


Tänä vuonna perinteisten arpajaisten ja ToPoLan omista jäsenistä koostuvan housebandin The Muskarin lisäksi on tarjolla hauska 45-minuuttinen stand-up koomikko Sami "Kokovartalomies" Hedbergin seurassa. Sami on myös ToPoLan kasvatteja, hän on pelannut seurassa jo reilut parikymmentä vuotta.

Lisätietoja Samin stand-up -urasta hänen kotisivuiltaan www.samihedberg.com.

Ovet aukeavat klo 20 ja ravintola on auki aina klo 03 saakka.

Stand-up show alkaa n. klo 21. Tulkaa ajoissa paikalle.

Liput juhliin vain 8 euroa.

Kaikki mukaan tekemään hauskoja juhlia ja tutustumaan muihin Touhulaisiin!

Tervetuloa!

ps. ko. lauantain aamulenkin voi tehdä mukavassa seurassa Lauttasaarijuoksun merkeissä.
Juoksu starttaa klo 11. Ilmoittautumiset ja muuta lisäinfoa www.lauttasaari.fi

Viimeksi päivitetty 15.08.2010 21:06
 

Kuvia vuosikokouksesta

Uusi kuvia lisätty Galleriaan -->Linkki

Tiedot palkituista pelaajista tulossa...


Viimeksi päivitetty 25.05.2010 21:31
 

ToPoLan kasvateille menestystä

ToPoLan kasvatit niittivät menneellä kaudella menestystä niin nuorten kuin aikuistenkin SM-sarjoissa. Pitkän uran Korisliigassa tahkonnut Elias Kajander voitti ToPon riveissä miesten SM-hopeaa. ToPoLassa menestyksekkään valmentajauransa aloittaneen Mikko Larkaksen valmentama Espoo Team voitti pronssia Naisten SM-sarjassa. Pronssijoukkueessa oli pelaajana mukana toinenkin ToPoLan kasvatti, Moona Owusu.

Moona pelasi myös Tapiolan Hongan A-tyttöjen Suomen mestaruuden voittaneessa ryhmässä, jossa oli muutenkin vahva ToPoLa-edustus. Mestaruusjoukkueessa olivat tärkeässä roolissa myös ToPoLassa koripallouransa aloittaneet Meral Bedretdin ja Roosa Myllyveräjä.

B-poikien SM-kultaa voittaneessa ToPosta pelasi ToPoLan kasvateista Henrik Siven. Sivven tärkeästä panoksesta ToPossa kertoo esimerkiksi kentän korkein pistemäärä (15) ratkaisevassa semifinaalissa Tapiolan Honkaa vastaan.

Mikko Larkas ja Meral Bedretdin olivat myös edustamassa Suomea viime viikolla Ruotsissa pelatuissa Pohjoismaiden mestaruuskisoissa. Mibi toimi apuvalmentajana alle 16-vuotiaiden poikien pronssijoukkueessa, ja erinomaiset kisat pelannut Merkku oli auttamassa Suomen alle 18-vuotiaiden tyttöjen joukkuetta Pohjoismaiden mestaruuteen.

Onnittelut kaikille seuran kasvateille!

Viimeksi päivitetty 18.05.2010 12:51 Lue lisää...
 

8.5 Lauantaina Miniturnaus LYKillä

Lauantaina järjestetään taas LYKille turnaus mikro- ja mini-ikäisille.

Tulethan kannustamaan tyttöjä ja poikia hyviin suorituksiin!!

Paikalla loistava buffa.

Otteluohjelma:

klo                         Kenttä 1                               Kenttä 2

10-10.30          P99 ToPoLa1 - Sykki 1              P99 ToPoLa2 - Sykki 2

10.45-11.15     P99 ToPoLa1 - ToPoLa2            P99 Sykki1 - Sykki2

11.30-12         T98 ToPoLa1 - PakVi/ToPoLa2    T00 ToPoLa1 - ToPoLa2

12.15-12.45     P99 ToPoLa1 - Sykki2               P99 ToPoLa2 - Sykki1

13-13.30         T00 ToPoLa1 - P00 ToPoLa       T00 ToPoLa2 - ToPoLa3

13.45-14.15     T98 ToPoLa2 - PakVi/ToPoLa1

14.30-15         T00 ToPoLa2 - P00 ToPoLa       T00 ToPoLa1 - ToPoLa3

15.15 - 15.45   T00 ToPoLa3 - P00 ToPoLa

 

B-tytöt Easterin turnauksessa

 Pääsiäisen aikaan käytävä Easter-turnaus Lahdessa kuului jälleen B-tyttöjen ohjelmistoon. Mukana oli yhdeksän joukkuetta, jotka oli jaettu kahteen lohkoon. ToPoLa sijoitettiin B-lohkoon, jossa muut vastustajat olivat Catz Lappeenrannasta, SBG-95 ja Eestiläinen Haljala Gymnaasium.

 Avausvastustajaksi osui Catz Pitkänä perjantaina klo 13.00. Nihkeästi menneen kevään jälkeen tytöt äityivät tsemppaamaan hienosti. Erittäin tasaväkinen ottelu ratkesi vasta viime sekunneilla. Vastustaja sai kaksi vapaaheittoa, kun peliä oli jäljellä noin kuusi sekuntia ja Touhu johti kahdella pisteellä. Ensimmäinen ohi ja myös toinen livahti ohi. Epäselvän levyrikamppailun jälkeen pallo meni päädystä yli ja tuomari vihelsi Catzille sisäänheiton aikaa ollessa enää viisi sekuntia. Vastustaja rakensi tuplascreeniä ja heittopaikkaa kolmen pisteen viivan taakse. Sellainen saatiin reilu metri viivan taakse ja häirintääkin oli, mutta sinnehän se vaan upposi. Nopea avaus vielä Touhulta, mutta aika meni sitten umpeen. Tämä jos mikä söi miestä/tyttöä näin hyvän taistelun jälkeen. Tämä oli neljäs viime hetken tappio keväällä, eli kyllä hatutti oikein kunnolla. 22-23 lopputulos.

 Perjantain toisessa pelissä vastaan tuli kova SBG:n joukkue. Alkuujostelusta toivuttuaan Touhu pääsi hyvin juonesta kiinni. 2-11 luvut tasoitettiin hetken päästä, mutta sitten SBG rykäisi 9-0 ja tauolle mentiin 11-20 lukemissa. Toinen jakso oli todella hyvää taistelua, mutta se ei riittänyt kantamaan voittoon asti. Loppuluvut 27-38. Nämä molemmat pelit kuitenkin pelillisesti lupasivat hyvää jatkoa ajatellen.

 Lempeä aikataulu toi lauantain pelissä klo 13 vastaan eteläiset naapurit Suomenlahden takaa. Nihkeästi lähtenyt peli lähti rullaamaan paremmin toisella jaksolla ja voitto kotiin 37-15. B-lohkossa siis kolmas sija ja seuraavaksi vastustajaksi tulisi A-lohkon neljäs Kouvot. Tuo avauspelin pisteen tappio vei siis välieräpaikan. Kouvolan Nordea-turnauksessa marraskuussa välieräpaikka kaatui jatkoaikatappioon. Kiva pelaa!

 Kouvot-peli olikin sitten turnauksen heikoin. Käsijarru oli päällä pitkin ottelua ja keskittyminen olennaiseen oli jostain syystä vaisua. Lopun tsemppi ja asenne nostivat kuitenkin 20 pisteen takaa kamppailemaan jopa voitosta. Luvut kuitenkin vieraille 27-34. Tämän tappion myötä saatiin kuin saatiinkin se perusaamupeli sunnuntaiksi klo 8.00. Eipä tarvinnut lähteä yöllä katselemaan Lahden "nähtävyyksiä"..

 Aamulla vastus oli taas Virolainen Haljala Gymnaasium. Ensimmäinen erä oli vielä vähän nihkeää, vaikka tauolle mentiinkin 21-9 johdossa. Toinen jakso sitten olikin melkoista ilotulitusta. Vaikka vastus ei kaikella kunnioituksella kummoinen ollut, onnistuivat ToPoLan tytöt mainiosti laajalla rintamalla. Käsittämätön erä 37-4 kotiin ja yhteistulos 58-13. Turnauksessa tuli sitten lopulta seitsemäs sija, joka peliotteisiin nähden oli lievä pettymys. Ehkä tärkeämpää oli kuitenkin hieman kadoksissa olleen peli-ilon löytäminen ja kova tsemppi pääsääntöisesti. Finaalissa SBG-95 voitti Catzin seitsemällä pisteellä. SBG-94 vei pronssia KaVon edestä.

 Seuraavassa sarjapelissä tytöt jatkoivat hyviä esityksiään ja se kauan kaivattu voitto haettiin Martinlaaksossa Pussihukkien kakkosjoukkueesta 60-37 lukemin. Viimeinen sarjapeli on Lykillä perjantaina 16.4. klo 18.20 KaVoa vastaan. Tervetuloa!



Viimeksi päivitetty 14.04.2010 16:59
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Topolassa tapahtuu