Ennätysmäärä ToPoLan joukkueita tyttöjen valtakunnallisissa sarjoissa

12.10.2022

Kaudella 2022-23 nähdään ToPoLan joukkueita peräti neljässä tyttöjen valtakunnallisessa sarjassa ja mikä hienointa, seuran joukkueet ovat ensimmäistä kertaa seuran historiassa kahden vanhimman ikäluokan SM-sarjoista eli U17 SM ja U19 SM-sarjoissa. SM-sarjojen ”suoraa” täydentävät vielä U16 ikäluokan valtakunnallinen I-divisioona sekä 15-vuotiaiden SM-sarjana toimiva Robert Pettersen Cup (RPC). ToPoLalla on edellä mainittujen sarjojen lisäksi joukkue mukana syyskaudella pelattavassa 14-vuotiaiden eteläisen alueen I-divisioonassa, joka toimii karsintana kyseisen ikäluokan keväällä 2023 pelattavalle SM-sarjalle.

Tilanne on lähes täydellinen tyttöjen 2005-2009 syntyneiden ikäluokille, koska nyt ToPoLassa on tyttökoripalloilijoille tarjolla enemmän kovatasoisia otteluita kuin koskaan ennen. 2005-2009 syntyneet tytöt harjoittelevat kahtena ryhmänä sekä osittain seuran naisten edustusjoukkueen kanssa, ja tämä mahdollistaa tytöille pelaamisen myös naisten II-divisioonassa ja osa tytöistä onkin jo käynyt hakemassa kokemusta aikuisten sarjasta junioreiden valtakunnallisten pelien lisäksi.

Nyt siis pelataan suomen huippukorista Lauttasaaressa monessa ikäluokassa, tervetuloa LYKille katsomaan!


19-vuotiaat tytöt, SM-sarja (basket.fi)

17-vuotiaat tytöt, SM-sarja (basket.fi)

16-vuotiaat tytöt, valtakunn. I divisioona (basket.fi)

15-vuotiaat tytöt, RPC (basket.fi)

14-vuotiaat tytöt I divisioona Eteläinen alue (basket.fi)