Vastuulliset tehtävät innostivat ja opettivat nuoria kesäleireillä

13.10.2021

Palkkasimme kesäleireilemme töihin kolme nuorta kahdeksi viikoksi ESLU:n kesätyöllistämistuella. Yhteensä työllistimme kesäleireillä lähes 40 nuorta ohjaajaa. Nuoret ohjaajat koulutettiin tehtäviinsä yhteistyössä ESLU:n kanssa.


Nuoret ohjaajat pääsivät muun muassa suunnittelemaan kesäleirien toimintaa, toimimaan ohjaajijna ja vastuuvalmentajien apuna sekä tukemaan lapsia eri toiminnoissa leiripäivien aikana. Toisella kesätyöviikollaan kolme nuorta pääsivät tekemään viestintään somevastaavina kesätyöllistämistuen ansiosta.


"Somevastaavana nuorten tehtävänä oli kuvata leiriltä viedoita ja valokuvia sekä suunnitella ja tuottaa jokaisesta leiripäivästä päivitys seuran sosiaalisen median kanaviin. Lisäksi he tekivät leirivideon leirin lopuksi", totetaa ToPoLan seurakoordinaattori Anni Saisto ja kertoo somevastaavien työpanoksen tuoneen positiivista näkyvyyttä seuran somekanaville.


Koko jutun pääset lukemaan ESLU:n Etelätuuli verkkolehdestä: ”Oli mukavaa vaihtelua seistä kameran takana ja välillä valmentaa” | Etelä-Suomen Liikunta ja Urheilu ry (eslu.fi) .